صفحه اصلی

ایمیل مطالب پاتوق عمارها پشتیبانی

اســـــــــلام
قـــــــــــــرآن
ولایت فقیـــه
نکات تفسیری
مهدویــــــــت
شهیــــــــــد
مبــــاحث روز
اهل بیت علیهم السلام
حکومت جهانی شیــعه
رهبـــــر دلها خمینی
ادیان ابراهیــمی
خانـواده اسلامی
ایــــــــــــــــــمان
فراماسونــــری
فرشته ای بنام زن
خــــــود سـازی
جـــــوانی گلها
فرقه های ضـــــاله
بهائیـــــــــــــــــت
وهابیــــــــــــــــت
جـریانات انـحرافی
دانـــــــــــــــلود
ادبـــــــستـــان
یــــاد گیــــــری
طــرح های من

دعای فرج

طلـبـه پاســخـــگو

روزشمار فاطمیه

Powered by WebGozar

          "پهباد" چیست؟

نویسنده : مصلح

موضوع : یــــاد گیــــــری


"پهباد" چیست؟

  

به گزارش ایران دیپلماتیک، پهپاد( پرنده هدایت پذیر از دور) یا هواپیمای بدون سرنشین به اشیاء پرنده هدایت‌پذیر از راه دور (UAV:Unmanned Aerial Vehicle) یا درون (RPV:Remotely Piloted Vehicle) گفته می‌شود.

کنترل بهپاد بدون استفاده از انسان در درون آن انجام می‌شود. اگر چه انسان می‌تواند به عنوان محموله در آن باشد. این وسیله پرنده از نیروهای ایرودینامیکی برای پرواز در مسیر دلخواه استفاده می‌کند. بهپادها یا به وسیله کنترل از راه دور یا با برنامه‌های پیش پروازی ریخته شده از قبل یا با سامانه‌های خودکار دینامیک هدایت می‌شوند. بهپادها در حال حاضر در برنامه‌های نظامی که شامل جاسوسی و حمله می‌شود فعالیت می‌کنند. این هواپیماها همچنین در برنامه‌های غیر نظامی مانند خاموش کردن آتش سوزی‌ها یا جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد یا کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و صحنه‌های جرم یا شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می‌شوند.شرکت مادو یکی از شرکتهایی قوی در ایران در این زمینه میباشد. پهبادهای ایرانی در عرصه دفاع و سازندگی ایران نقش زیادی داشته اند.

بیشترین سرمایه‌گذاری در جهان در زمینه ساخت و تجهیز بهپادها را وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا انجام داده‌است؛ به طوری که بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ حدود ۳ میلیارد دلار هزینه برای طراحی ساخت و تجهیز بهپادها هزینه کرده‌است.

در حال حاضر ۳۲ کشور از جمله ایران در حال ساخت و گسترش ۲۵۰مدل بهپادهای اکتشافی هستند. فرانسه و آلمان cl-۲۸۵ را گسترش دادند که در جنگهای بوسنی و کوزوو کاملا موفقیت آمیز عمل کرد. روسیه با ساخت بهپاد tu-۳۰۰ به فناوری بهتری دست یافته‌است و ایتالیا نیز mirach ۱۵۰ را ساخته‌است. این بهپادها مجهز به موتور جت می‌باشند و می‌توانند در ارتفاع بالائی پرواز کنند.

بدنه یک بهپاد باید به طوری طراحی گردد که بتواند سامانه‌های ارتباطی و یا جنگ‌افزارها و یا اشخاص و بارها و کلیه لوازم مرتبط با ماموریت محوله‌اش را در خود جای دهد و بتواند با شرایط جوی منطقه ماموریت سازگار باشد که بهترین عوامل برای طراحی یک بدنه بهپاد سرعت مدت پرواز و اطمینان پذیری آن می‌باشد.

به گزارش ایران دیپلماتیک از مهم ترین ویژگی های پهبادهای جاسوسی خاصیت رادارگریزی آنان است، سطح نسبتا صاف آنها نیز تلاشی برای آن است که امواج صادر شده از رادرها را به سمت رادار منعکس نشود و از این رو تشخیص آنها توسط رادارها خود نشانگر تکنولوژی بالای راداری کشور است. نکته مهم دیگر آن است که وزارت دفاع آمریکا هزینه های سرسام آوری چند ده هزار میلیارد دلاری برای طراحی و ساخت این پهبادها انجام داده است و کنترل آن توسط نیروهای سپاه ایران شکستی بزرگی برای این پروژه گران قیمت و مهم است.

کنترل کردن یکی از پهبادهای پیشرفته آمریکا توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چند روز گذشته خبر اول رسانه های معتبر دنیا بود تا اینکه سرانجام سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌گویی با تشریح چگونگی کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی امریکا توسط نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که اخیرا با اطلاعات جمع آوری شده و مراقبت های دقیق الکترونیکی مشخص شد این هواپیما قصد نفوذ و جاسوسی بر فراز کشورمان را دارد که پس از ورود این هواپیما به فضای شرق کشور، این هواپیما در کمین گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفت و با حداقل خسارت در ایران به زمین نشانده شد.

وی ادامه داد: طول دو بال این هواپیما حدود 26 متر، طول بدنه چهار و نیم متر و ارتفاع آن یک متر و 84 سانتی متر است و دارای سیستم های پیشرفته جمع آوری اطلاعات در ابعاد الکترونیکی، تصویری و مخابراتی و سامانه های راداری مختلف است. این هواپیما از جهت نوع ساخت و پوشش، رادار گریز طراحی شده و از حیث فناوری آخرین نمونه هواپیماهای پیشرفته ای است که امریکا مورد استفاده قرار می دهد.

سردار حاجی زاده با بیان این که فناوری به کار رفته در این هواپیما قبلا در هواپیماهای B2 و F35 نیز استفاده شده است، افزود: هدایت این هواپیما توسط ماهواره و همچنین ایستگاه های زمینی در افغانستان و امریکا صورت می پذیرد و کارشناسان و متخصصان نظامی به خوبی واقفند که این هواپیما چه اطلاعات تکنولوژیکی ذی قیمتی با خود دارد.

   
 

پنجشنبه بیست و پنجم آبان 1391

 

مطالب گذشته

·

حرف آخر ارسال در : سه شنبه بیستم اسفند 139220:33

·

من أحبّ فاطمه ارسال در : چهارشنبه سی ام بهمن 139220:58

·

پاک کردن اطلاعات خود ارسال در : سه شنبه بیست و نهم بهمن 139223:3

·

جواب یک دوست خوب ارسال در : دوشنبه بیست و هشتم بهمن 139220:52

·

دلم برای یک آغوش مهربان تنگ شده است . . . ارسال در : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 139217:30

·

شراب یا خمر !!! ارسال در : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 139217:22

·

مقتدی صدر ارسال در : یکشنبه بیست و هفتم بهمن 139217:20

·

با خداوند چگونه پیمان میبندند ؟ ارسال در : شنبه بیست و ششم بهمن 139220:56

·

آهنگ انتظار ارسال در : شنبه بیست و ششم بهمن 139218:55

·

22 بهمن نتیجه سالانه راهی است که آمده ایم ارسال در : یکشنبه بیستم بهمن 139222:10

·

نماز و نفاق چطور ممکن است !! ارسال در : یکشنبه بیستم بهمن 139221:53

·

تفسیر نکته ای سوره مبارکه واقعه ارسال در : یکشنبه بیستم بهمن 139221:50
دوستــی دارم که با من است
حتی از رگ گردن هم نزدیک تر
ولی من از آن غـــــــــــــــــافلم!!!!!